21.07.2024
Pixvae / Better Live
Pixvae to nazwa botanicznego eksperymentu – krzyżówki owocu palmowego i brzoskwini. W muzyce – w równie hybrydalny sposób – łączy ze sobą dwa tria i zarazem dwa przeciwstawne muzyczne style: francuską math-nois-rockową „Koumę” określaną mianem „zmutowanego tria mocy” (Sic!) i kolumbijską formację „Bambazu” z jej ciepłymi i rytmicznymi kompozycjami wokalnymi wybrzeża południowego Pacyfiku. Francuzi czasem dostosowują się do kolumbijskiego metrum, Kolumbijczycy dają pohałasować na swoim podwórku. Wynik tej polityki ustępstw, kontrolowanej eklektycznej symbiozy jest co najmniej spektakularny.
22.07.2024
Część I: haalvver
haalvver to Emilia Gołos (głos, fortepian, elektronika) i Szymon Wójcik (elektronika, gitara el.) grający połamane struktury pieśniowe o wszelkiego rodzaju egzystencjalnej niepewności, beznadziejnych perspektywach i niekończącej się otchłani. Ich muzyka to połączenie eksperymentalnego popu, współczesnej elektroniki, dużej dozy minimalizmu i wielu innych ulubionych gatunków muzycznych.
Wschodzące gwiazdy free-form hip-hopu, elektroniki i jazzu. Holenderskie talenty Niels Broos i Jamie Peet połączyli siły, aby wydać swoją debiutancką wspólną EP-kę w Super-Sonic Jazz Records. Niels Broos, który zwrócił na siebie uwagę dzięki swojej muzyce z Brainfeeders Jameszoo i The Kyteman Orchestra, tworzy gobelin hipnotycznych melodii i szalonych harmonii na szczycie zręcznych bębnów perkusisty Jamiego Peeta. Ten wspólny sojusz tworzy projekt, która wpisuje się w młodą współczesną scenę jazzową, poszukując osobliwych i odważnych dźwięków.
Część III: Erlend Apneseth Trio & Maja Ratkje „Collage”
Najnowszy projekt uznanego norweskiego zespołu Erlend Apneseth Trio powstał we współpracy z uznaną eksperymentalną kompozytorką i wokalistką Mają Ratkje. To kolejny projekt, który premierowo zostanie zaprezentowany w Polsce na scenach Wytwórni.
Różnorodność dźwięków, które składają się na ten wspaniały i trafnie nazwany “Collage” jest zdumiewająca. Dźwięki żywiołów wahają się od wyjącego wiatru i delikatnego, jasnego dzwonienia owczych dzwonków po ponadczasowe szumu małego strumienia wody. Dobrze wyważona różnorodność akustycznych i elektrycznych dźwięków stała się znakiem rozpoznawczym zespołu. Jest stale obecna, uzupełniając i tworząc nowe improwizacyjne szlaki do naśladowania.
23.07.2024
Część I: Tarwid /Wójciński / Szabłowski
Powstanie tego zespołu było sprawą nieuchronną. Jest to spotkanie trzech
muzyków których łączy niezwykłe porozumienie i intuicja muzyczna.
Główną ideą zespołu jest nie skrępowana niczym improwizacja i tworzenie
muzyki w czasie rzeczywistym. Trio Tarwid Wójciński Szablowski
redefiniuje ideę klasycznego trio wykraczając dalece poza ramy gatunków
stylów i konwencji .
Część II: Nick Dunston Skultura – Polska premiera
Kunszt, wirtuozeria, zaufanie, wrażliwość. To filary, na których Skultura – międzynarodowy kwartet założony w Berlinie, który po raz pierwszy zaprezentuje się w Polsce – zbudował swoje różnorodne elektroakustyczne i improwizowane struktury. Kompozycje basisty i lidera zespołu Nicka Dunstona zawsze zapewniają przestrzeń, której jego towarzysze broni potrzebują, aby ich współpraca mogła się w pełni rozwinąć: Liz Kosack na syntezatorach, Eldar Tsalikov na saksofonie i klarnecie, Ayşe Cansu Tanrıkulu z jej akrobacjami wokalnymi i różnymi procesorami efektów. Fakt, że cała konstrukcja może się w każdej chwili zawalić, jest brany pod uwagę i jest częścią tego, co sprawia, że Skultura jest tak fascynująca.
Część III: Ole Morten Vagan & Mirror Image
Mirror Image to nowy zespół składający się z najbardziej wyjątkowych głosów skandynawskiego jazzu. Jest to eklektyczna mieszanka, w której inspiracja współczesną muzyką klasyczną łączy się z afrykańską muzyką ludową, a także z mocną i luźną stroną jazzowego idiomu. Muzyka jest w większości komponowana przez basistę Ole Mortena Vågana (znanego również jako dyrektor artystyczny The Trondheim Jazz Orchestra), ale repertuar może każdej nocy zawierać hity takich sław jak południowoafrykańscy emigranci z lat 70-tych Brotherhood of Breath, a także utwory barokowego kompozytora Jeana Ph. Rameau. Jak pokazuje ich współpraca z Atomic, Toumani Diabate, Team Hegdal, Bill Frisell/The Intercontinentals, Nacka Forum, Emmeluths Amoeba, Koma Saxo, Motif, Paavo mf.l. a.o., muzycy ci już od dekady lub dwóch odcisnęli swoje piętno na nordyckiej i europejskiej scenie jazzowej.
Zespół wystąpi w składie:
Sofia Jernberg – wokal
Håkon Aase – skrzypce
Signe Emmeluth – saksofon
Jonas Kullhammar – saksofon
Eirik Hegdal – instrumenty dęte drewniane
Sidiki Camara – perkusja
Hans Hulbækmo – perkusja
Ole Morten Vågan – bas.
24.07.2024
Część I: Signe Emmeluth Amoeba
Niezwykle oryginalny zespół avant-jazzowy prowadzony przez norweską saksofonistkę młodego pokolenia – Signe Emmeluth, która w 2020 roku uświetniła naszą scenę jako część hipnotyzującej Supersonic Orchestra Garda Nilssena, a ze swoim autorskim projektem przyjedzie do Polski po raz pierwszy. Współpracowała z takimi artystami jak Paal Nilssen-Love i Mette Rasmussen. W ramach wieczornego koncertu Intl Jazz Platform wystąpi ze swoim zespołem, w skład którego wchodzą jedni z najbardziej znanych muzyków obecnej fali skandynawskiego avant-jazzu.
Pianista Christian Balvig gra z duńską supergrupą Efterklang i komponował muzykę dla dużych orkiestr, takich jak Copenhagen Philharmonic Orchestra. Gitarzysta Karl Bjorå prowadzi zespoły Megalodon Collective, Yes Deer i Aperture. Perkusista Ole Mofjell grał z legendą nagrań ECM Jonem Balke i gitarzystką Hedvig Mollestad. Amoeba Emmeluth wydała albumy Polyp i Chimaera w norweskiej wytwórni Øra Fonogram.
Część II: ÖNDER
Önder Jorta Terwijna to zespół składający się z kontrabasu, gitary basowej, dwóch klarnetów basowych i perkusji. Tworzą świeżą i rzadką instalację instrumentów basowych w kontekście akustyczno-elektronicznej muzyki instrumentalnej. Kompozycje przechodzą od hipnotycznych, labiryntowych dronów do pociętych bitów i od otwartych pejzaży dźwiękowych do ostrej awangardy, nieustannie poszukując nowych zakrętów w muzycznej linii jazzu.
Część III: Koncert mentorów – Signe Emmeluth, Marc Ducret, Joanna Duda, Nick Dunston, Christian Lillinger
Podczas ostatniej części tego wieczoru wystąpią mentorzy warsztatów, które prowadzone będą równolegle podczas festiwalu. Po raz pierwszy artyści wystąpią w tym składzie prezentując w pełni improwizowany set. Koncerty te są zawsze wyjątkowym wydarzeniem, podczas którego artyści z zupełnie różnych światów spotykają się na scenie tworząc przepiękną i głęboką muzykę. Nieograniczone możliwości instrumentalne, niezwykła pokora, wzajemny szacunek oraz przyjaźń zainicjowana podczas warsztatów sprawiają, że połączenie tych odległych światów jest nie tylko możliwe, ale i bardzo satysfakcjonujące zarówno dla artystów na scenie, jak i zgromadzonej w Wytwórni publiczności.
25.07.2024
Część I: Koncert finałowy uczestników
Koncert uczestników wieńczący warsztaty będzie pierwszą częścią kolejnego dnia festiwalowego, kiedy to nie tylko publiczność, ale także organizatorzy przysłuchują się występom z dużą uwagą. Najzdolniejszych i najbardziej zaangażowanych zapraszają w kolejnych edycjach do udziału w koncercie na dużej scenie festiwalowej.
Część II: JAGA JAZZIST
Jaga Jazzist to legendarny ośmioosobowy zespół elektroniczno-jazzowy założony w 1994 roku, gdy jego główny songwriter Lars Horntveth miał zaledwie 14 lat. Dwa lata później ukazał się ich debiutancki album Jævla Jazzist Grete Stitz, a Norwegia mogła po raz pierwszy usłyszeć ich połączenie jazzowej wirtuozerii i elektronicznej dziwaczności. Dwa lata później ukazało się Magazine EP, ale to dopiero A Livingroom Hush z 2001 roku przykuło najwięcej uwagi mediów dzięki bardzo ciepłemu przyjęciu krytyki i fanów oraz szerszej dystrybucji w Norwegii. Kultowa wytwórnia Ninja Tune w 2002 roku zajęła się wydaniem albumu na całym świecie, a słuchacze radia BBC ukoronowali go Jazzowym Albumem Roku. Od tego czasu zbudowali sobie pokaźną dyskografię, a każde kolejne wydawnictwo jest prawdziwym muzycznym wydarzeniem.
Koncert tej legendarnej grupy będzie z pewnością wyjątkowym wydarzenia dla wielu fanów muzyki improwizowanej, jak i zgromadzonych w Wytwórni uczestników warsztatów.